2020 AWARDS AND AWARDEES


Fellow of the Council:
Richard Wehrs 

Honorary Members:
Ayumi Horie
Beth Cavener

Excellence in Teaching:
Walter Ostrom
Christopher Staley
Lee Rexrode
Joyce Michaud
Tony Marsh

Outstanding Achievement:
Ben Carter
Louise Rosenfield
Simone Leigh

Regional Awards of Excellence:
Michelle Erickson
Howard Risatti
Penland School of Craft 

2020 Multicultural Fellowships
Japheth Asiedu-Kwarteng
Azaarika Chugunekova
Jesus Guizar
Tyshawn Henry
Sydnie Jimenez
Lilith King-Smithson
Mandy Kolahi
Neha Kudchadkar
Aarti Manik
Titilayo Ngwenya
Dr Samuel Nortey
Angela Pastor
Neha Pullarwar
Elioenai Quinones
Pedro Ramirez
Silvia Ritterling
Eliana Rodriguez
Angelique Scott
Jacqueline Tse
Cam Waller
Tyler Young


2020 NCECA Cups of Merit awards – none
2020 Educator Award from the
National K-12 Ceramics Exhibition ??

2020 NCECA International Residency Fellowships
Partnership with CRETA Rome (Italy) recipient Christy Wittmer
Partnership with Medalta Artist in Residence Program (Canada) recipient Yeonsoo Kim

2020 Regina Brown Undergraduate Student Fellowships
Erin Conyers – Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
Jinblossom Plati – Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
Anthony Romero – Tyler School of Art + Architecture, Temple University, Philadelphia, PA

2020 NCECA Graduate Student Fellowships
Jasmine Baetz – University of Colorado, Boulder, CO
Layla Marcelle – Tyler School of Art + Architecture, Temple University, Philadelphia, PA
Anna Valenti – Maine College of Art, Portland, ME


2020 NCECA Juried Student Exhibition Awards

NCECA Graduate Awards for Student Excellence
1st  Place: Lukas Easton, Urban Strata
                Alfred University, Alfred NY
2nd Place: Kourtney Stone, Bodily Memories From My Mom’s Side
               
Georgia State University, Atlanta, GA
3rd Place: Kayla Barta, Old Stomping Grounds
                Indiana University, Bloomington, IN

NCECA Undergraduate Awards for Student Excellence
1st Place:  Nicole McLaughlin, La Reflejo
                 Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
2nd Place: Jinblossom Plati, Sky
                 Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
3rd Place:  Janet Macias, Eres Muxer
                 East Los Angeles College, Monterey Park, CA

Aardvark Clay Purchase Award
Dallas Wooten, Patterned Urn, Ohio University, Athens, OH – Graduate

KBH Merit Award
Cindy Leung, People Talk, University of Florida, Gainesville, FL – Graduate

Elmer Craig Merit Award
Donte’ Hayes, Feed, University of Iowa, Iowa City, IA – Graduate

Smith Sharpe Fire Brick Supply Merit Award
Torie Dombrowski, Anthozoa, Buffalo State University, Buffalo, NY  – Undergraduate

Mudtools Merit Award
Jamin Shephard, Imaginary Landscapes 027, University of Texas at Tyler – Undergraduate

Studio Potter Merit Awards
Heather McLelland, Egg Mixing Bowl for One, East Carolina Univ, Greenville, NC – Graduate
Luciano Pimienta, Fallen Fruit, San Diego State University, San Diego CA – Graduate
Megan Thomas, Let Me Tell You A Secret/I’ll Put It In Your Mind, Utah State Univ, Logan, UT – Graduate