2010 Awards and Awardees

Click on a link to view more information

Honorary Members
Matthias Ostermann, (posthumous)   
Richard Shaw, Fairfax, CA

Fellows of the Council
Susan Filley, Chapel Hill, NC
Jeremy Jernegan, New Orleans, LA

Excellence in Teaching Awards
Yoshiro Ikeda, Manhattan, KS
Bunny A. McBride, Iowa City. IA

Regional Awards for Excellence
Kathryn Narrow, Philadelphia, PA
Ruth Snyderman, Philadelphia, PA

Cups of Merit
Jana Evans, Tempe, AZ
Martha Grover, Helena, MT
Ted Neal, Yorktown, IN

International Residencies
Anne Drew Potter                                         Guldagergaard – Intl. Ceramic Research Center, Denmark
Ane Fabricius Christiansen                             Zentrum fur Keramik, Berlin, Germany
Carol Gentithes/Fred Johnston                       Jingdezhen Sanbao Ceramic Art Institute, China

Regina Brown Undergraduate Student Fellowships
Harmony Chapman                 Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
Andrea Denniston                   West Virginia University, Morgantown, WV
Kate Roberts                          Alfred University School of Art and Design, Alfred, NY

NCECA Graduate Student Fellowships
Joseph Kamm                         New York State College of Ceramics at Alfred University, Alfred, NY
Alexandria Knipe                    University of Nebraska, Lincoln, NE
Adams Puryear                       Indiana University, Bloomington, IN

National Student Juried Exhibition

Rodger Lang Award for Student Excellence
Bonilyn Parker -  Univ of Alaska Southeast, Juneau, AK

Aardvark Clay Purchase Award 
Crisha Yantis -  Univ of Georgia, Athens, GA

Retired Professors Award 
Aisha Harrison -  Univ of Nebraska, Lincoln, NE

KBH Merit Award 
Melissa Griffin - Univ of Minnesota, Twin Cities, MN

Muddy Elbow/Soldner Mixer Award for Student Excellence
Ariel Bowman - Kansas City Art Institute, Kansas City, MO

NCECA Graduate Awards for Student Excellence
            1st Place           Keira Norton                          Indiana University, Bloomington, IN
            2nd Place          Douglas Peltzman                   Pennsylvania State Univ, State College, PA
            3rd Place           Mallory Wetherell                  Univ of Massachusetts, Dartmouth, MA

NCECA Undergraduate Awards for Student Excellence
           1st Place           Eric Wolever                            Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
           2nd Place          Justin Manfredi                        Univ of Nevada, Reno, NV
           3rd Place           Greg Pugh                               Bowling Green State Univ, Bowling Green, OH
                                                                                                                                                                                          
Studio Potter Graduate Merit Awards  
Douglas Peltzman       Pennsylvania State Univ, State College, PA
Melissa Griffin            Univ of Minnesota, Twin Cities, MN

Studio Potter Undergraduate Merit Award
Sean Larson               Univ of Wisconsin, Stout, WI                      
Bonilyn Parker           Univ of Alaska Southeast, Juneau, AK 

  

Loved the Baltimore exhibitions! (2005 Baltimore Conference Attendee) The clay exhibitions that are organized with the host cities are superb!
— 2006 Portland Conference Attendee