2015 AWARDS AND AWARDEES

Honorary Members:
Leopold Foulem
Mary Barringer

Fellow of the Council:
Keith Williams

Outstanding Achievement:
John Hartom and Lisa Blackburn

Emerging Artists:
David Bogus
Andrew Casto
Rachel K Garceau
Kelly O’Briant
Roberto Lugo
Joanna Powell

Victor Spinski Award:
Roberto Lugo

Excellence in Teaching Awards:
Linda Arbuckle
Wayne Higby

Regional Awards for Excellence: 
Harriet Brisson

NCECA K-12 Exhibition Foundation Educators Award:
Dawn Ferguson, Trinity Preparatory School, Winter Park, FL

2015 Cups of Merit Awards:
Ben Cirgin, Bloomington, IN
Ron Roy, Brighton, Ontario, Canada
Harris Deller, Carbondale, IL
Nick Toebaas, St. Petersburg, FL

2015 International Residency Partner Programs and Recipients:
Jessi Brandl & Bryan Czibesz, Kingston, NY – c.r.e.t.a. rome, Rome, Italy
Undine Brod, Rhinebeck, NY – New Taipei City Yingge Ceramics Museum, New Taipei City, Taiwan

2015 Regina Brown Undergraduate Student Fellowships:
Nathan Neufeld – Kansas City Art Institute, Kansas City, MO
Jordan Pieper – Oregon College of Art and Craft, Portland, OR
Chase Travaille – Kansas City Art Institute, Kansas City MO

2015 NCECA Graduate Student Fellowships:
Scott Steder – Wichita State University, Wichita, KS
Nicolle LaMere – Texas Tech University, Lubbock TX
Meaghan Gates  - University of Massachusetts Dartmouth, New Bedford, MA

2015 Multicultural Fellowships:
Brenda Almanza
Jose Arenivar
Nelly Aubee
Juana Gnecco
Laura Gorman
Suzette Hollins
Cannupa Hanska Luger
Christopher Malone
Yinka Orafidiya
Patricia Paiz-Jones
Lyn Townes
Ninh Truong

(NSJE) National Student Juried Exhibition Merit and Purchase Awards: 

NCECA Graduate Awards for Student Excellence:
1st Place: Candice Methe, Rosehip Container, University of Minnesota, Minneapolis, MN
2nd Place: Christina Warzecha, A Spatial Conversation, Northern Illinois Univ, DeKalb, IL
3rd Place: Michelle Laxalt, Keeper Chimera, Georgia State University, Atlanta, GA

NCECA Undergraduate Awards for Student Excellence:
1st Place: Abby Nohai, Topographic Recollections, Dutchess Community College, Poughkeepsie, NY
2nd Place: Wan-soo Kim, Reversal, Grand Valley State University, Allendale, MI
3rd Place: Ivan Carmona, Royalty, Oregon College of Art and Craft, Portland, OR

Aardvark Clay Purchase Award

Stuart Gair, Liquor Set, University of Nebraska, Lincoln, NE – Graduate

Ceramics: Art and Perception/TECHNICAL Merit Awards
William Harning, Mizusashi, Montana State University, Bozeman, MT – Undergraduate
James Mitschmeyer, I Fight Fire with Words, University of Massachusetts Dartmouth, North Dartmouth, MA – Graduate

KBH Merit Award
Ellen Kleckner, Dual Ritual, Ohio University, Athens, OH – Graduate

Mudtools Merit Award
Margaret Gormley, Wall Piece #1, Edinboro University of PA, Edinboro, PA – Graduate

Retired Professors Award (Merit)
Brent Pafford, Skillets, Clemson University, Clemson, SC – Graduate

Smith-Sharpe Fire Brick Supply Merit Award
Scott Steder, In Play, Wichita State University, Wichita, KS – Graduate

Studio Potter Undergraduate Merit Awards
Ivan Carmona, Royalty, Oregon College of Art and Craft, Portland, OR
Anthony Pearson, Teapot, Southern Utah University, Cedar City, UT

Studio Potter Graduate Merit Awards
Ellen Kleckner, Dual Ritual, Ohio University, Athens, OH
Kelly Stevenson, Groundless Disengagement, Georgia State University, Atlanta, GA